Jeden ze zakladatelů moderní ortopedické chirurgie. Narodil se 21. dubna 1854 v domě č. 98, který stál na náměstí a byl při jeho úpravě v r. 1868 zbořen. Protože pocházel z chudých poměrů, studiemi na gymnáziu se protloukal jen velmi těžce.Díky stipendiu, které dostal od bratra svého kmotra, se mu podařilo udržet se na medicíně. Zajímavou epizodou z jeho asistentského působení na univerzitě je skutečnost, že po krátkou dobu učil také budoucího prezidenta T.G. Masaryka, který se jako filozof zajímal o anatomii a navštěvoval Lorenzův kurz. Brzy po absolvování vysoké školy dostal pro své schopnosti a značné vědomosti místo zástupce vedoucího kliniky.
Doktor Lorenz se především zajímal o vymknuté kyčle malých dětí. Dodnes se v lékařských knihách hovoří o metodě Paci –Lorenzově. Postupně se z doktora Lorenze stal slavný chirurg známý v zahraničí. V roce 1902 dostal nabídku od amerického miliardáře, aby vyléčil jeho postiženou dcerku. Doktor Lorenz skutečně do Ameriky odjel a získal si tam takovou popularitu, že byl dokonce přijat americkým prezidentem Theodorem Rooseweltem.
Za války vložil svoje peníze do pochybných válečných půjček a po válce zůstal zcela bez prostředků. Byl znova vyzván, aby odjel do Ameriky. Na cestu s i tentokrát musel půjčit. V Americe se potýkal s vlnou protiněmeckých nálad a jeho finanční situace se zlepšovala jen velmi pomalu. Podzim života prožil střídavě ve Vídni a v Americe. Po 30 let odmítal profesorský plat na univerzitě v domnění, že jej uživí klinická praxe. Po penzionování pak nedostával žádný důchod.
S rodnou Vidnavou nebyl pan doktor dlouho v žádném kontaktu. Až v roce 1935 se na něj obrátili představitelé obce (člen výboru pro cizinecký ruch pan František Then ), aby zaslal fotografii podle níž byla zhotovena pamětní deska.Na základě této fotografie vznikl Lorenzův reliéf, který z lipovského mramoru vytesal sochař Josef Obeth.V srpnu 1935 byla deska slavnostně odhalena. Odhalení se osobně zúčastnil, v té době už starý pán, profesor doktor Adolf Lorenz.
Významný představitel medicíny chirurg – ortoped a profesor na univerzitě ve Vídni Adolf Lorenz zemřel v požehnaném věku 92 let dne 12.2.1946. Zasazená pamětní deska je aktem spravedlnosti vůči osobnosti, která bude vždy patřit do kulturního dědictví našeho kraje.
Dnes je jméno Lorenz zastoupeno v encyklopediích heslem Konrád Lorenz. Jde o syna profesora Lorenze , který dosáhl světového věhlasu za své výzkumy v oblasti chování živočichů a obdržel v r. 1973 Nobelovu cenu.